O nas   Aktualności   Inwestycje   Demografia  








































Aktualności -> Zbiórka Folii Rolniczych | Badanie ankietowe LGD „Solna Dolina” – Poziom satysfakcji mieszkańców | Dzień Strażaka | Kampania promocyjna dotycząca szczepień | Warsztaty Bożonarodzeniowe | Informacja o dofinansowaniu zakup laptopów - ,,Zdalna Szkoła +” | Ankieta dotycząca Zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla wybranych terenów Gminy Grzegorzew – Etap II | Dofinansowanie ze środków PFRON w ramach programu STABILNE ZATRUDNIENIE - osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej | Dofinansowanie na zakup laptopów - Zdalna Szkoła | Zobacz archiwum

Święto Niepodległości

     11 listopada 2007 roku w Gminie Grzegorzew tradycyjnie jak co roku obchodzono uroczyście Święto Niepodległości. Uroczystości miały miejsce w Kościele Parafialnym w Barłogach, Szkole Podstawowej Borysławicach i w samym Grzegorzewie, gdzie obchody miały charakter gminny. Święto Niepodległości w Grzegorzewie rozpoczęło się przemarszem Pocztów Sztandarowych Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych spod remizy OSP w Grzegorzwie do Kościoła Parafialnego, gdzie odbyły się główne uroczystości. Przed Uroczystą Mszą Świętą część artystyczną zaprezentowała młodzież z Gimnazjum z Grzegorzewie. Patriotyczna akademia pt. "Ta co nie zginęła", poprzez wiersze, teksty historyczne i pieśni patriotyczne przybliżyła zebranym drogę do niepodległości. Prezentowane utwory ukazały trudne chwile naszego narodu, ale również te pełne chwały i dumy narodowej, chwile smutne i chwilę pełnej radości. Ważnym elementem prezentacji było spojrzenie w przeszłość oraz motto, które wyrecytowała jedna z dziewcząt: "Tylko pracą i nauką przysporzymy Polsce chwałę". Po uroczystej akademii odbyła się msza święta. Ks. Proboszcz Parafii Grzegorzew Michał Pietrzak wygłosił kazanie do zgromadzonych oparte na słowach Bóg, Honor, Ojczyzna. Uświadomienie siły narodu, która bierze się z siły wiary było głównym przesłaniem kazania. Po mszy świętej delegacje z terenu Gminy złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy tablicy upamiętniającej poległych w obronie Ojczyzny w latach 1918 - 1920 znajdującej się w Kościele Parafialnym w Grzegorzewie.














































































11 listopada to święto uroczyście obchodzone przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Barłogach. Podobnie było i tym razem. Grupa uczniów klas IV-VI w sposób oddający cześć i powagę, przygotowana przez Beatę Jaśkowiak i Marcina Kwaśnego, wystawiła w Kościele Parafialnym montaż słowno-muzyczny upamiętniający to najważniejsze polskie święto narodowe, tę długą i żmudną drogę ku niepodległości.
W swym programie, którego mottem stały się słowa "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy zginęli wierni jej służbie", młodzi aktorzy wyrazili szacunek dla wartości narodowych, uczcili pamięć bezimiennych bohaterów, którzy w początkach ubiegłego stulecia tak wspaniale zasłużyli się dla Ojczyzny. Przypomnieli zebranym tragizm ludzi, ich ból i cierpienie. Wymowne były sceny, podczas których nasi rodacy prowadzeni byli do niewoli, zza krat żegnali się z rodziną i światem, ginęli z rąk zaborców, stawali na polu walki przeciw swoim rodakom. Niejednej osobie z publiczności zakręciła się łezka w oku, gdy słuchała cierpiących i tęskniących za swoimi synami matek, gdy patrzyła na matki odprowadzające swych zabitych synów- bohaterów na tę ostatnią "podróż ku niebu".
Spektakl-refleksja na temat okupionej krwią i cierpieniem niepodległości zakończony został apelem skierowanym do współczesnych rodaków. Wygłosiła go Polska, odziana w zakrwawioną szatę, umierająca z powodu naszych grzechów: egoizmu, nienawiści, agresji czy alkoholizmu. W swych prostych słowach prosiła zebranych: "Zmieńcie się, żeby Polska była Polską, uleczcie mnie lecząc siebie, leczcie swe wady, póki jeszcze czas…”"
W ciszy i skupieni zgromadzeni wysłuchali na zakończenie pieśni Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską"

Tylak Dariusz





"LEKCJA HISTORII W BORYSŁAWICACH"

Zgodnie z coroczną tradycją uczniowie Szkoły Podstawowej w Borysławicach godnie uczcili 89. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, przedstawiając wzruszające widowisko patriotyczne pt.: "Jak długo w sercach naszych...", przygotowane pod kierunkiem Iwony Szafrańskiej-Oźminy i Dariusza Bagińskiego.
Występ miał miejsce 11 listopada 2007 roku w Kościele Parafialnym w Borysławicach i okazał się wspaniałą "lekcją historii" zarówno dla młodszych, jak i dla starszych widzów.
Przy wtórze znanych pieśni patriotycznych dzieci przypomniały wiersze największych polskich poetów. Z ust młodych recytatorów popłynęły wzniosłe słowa o miłości Polaków do swojego kraju, ich cierpieniu, tęsknocie i pełniej poświęcenia walce zakończonej zwycięstwem. Całość, przeplatana muzyką Chopina oraz symbolicznymi scenami pokazującymi upadek i bolesną drogę naszej ojczyzny do wolności, wywarła duże wrażenie na licznie zgromadzonej społeczności lokalnej. Wzruszenie malowało się na wielu twarzach.
Przedstawienie wystawione zostało również na deskach szkolnej sceny. Skupienie, z jakim śledzili je uczniowie, świadczy o ogromnej potrzebie takich "żywych lekcji", które znacznie głębiej zapadają w pamięć niż podręcznikowe wiadomości.

Iwona Szafrańska - Oźmina