O nas   Aktualności   Inwestycje   Demografia  

Aktualności -> Zbiórka Folii Rolniczych | Badanie ankietowe LGD „Solna Dolina” – Poziom satysfakcji mieszkańców | Dzień Strażaka | Kampania promocyjna dotycząca szczepień | Warsztaty Bożonarodzeniowe | Informacja o dofinansowaniu zakup laptopów - ,,Zdalna Szkoła +” | Ankieta dotycząca Zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla wybranych terenów Gminy Grzegorzew – Etap II | Dofinansowanie ze środków PFRON w ramach programu STABILNE ZATRUDNIENIE - osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej | Dofinansowanie na zakup laptopów - Zdalna Szkoła | Zobacz archiwum

Pierwszą wzmiankę o Grzegorzewie można obejrzeć w Urzędzie Gminy

     Dokument darowizny księcia Władysława Odonica dla arcybiskupa Grzegorza Pełki sprzed 780 lat pochodzący ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie można już oglądać w Urzędzie Gminy w Grzegorzewie. Poniżej publikujemy także pełne tłumaczenie z języka łacińskiego na język polski oryginalnego tekstu tego historycznego dla Grzegorzewa aktu dokonane przez Pana Doktora Michała Kuleckiego - kierownika oddziału materiałów archiwalnych z okresu dawnej Rzeczypospolitej Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia go. Taka okazja może się trafić dopiero za kolejne 780 lat !

W imię Pana naszego Jezusa Chrystusa amen.
Aby wiadomość o dziejach przez upływ czasu nie uleciała z pamięci ludzkiej, konieczne jest, aby czyny były prawnie przekazane pamięci potomnych przez zawartość pisma.
Niech wiedzą więc obecni i przyszli, że ja Władysław z Bożej łaski książę Polski razem z moimi synami, to jest Przemysłem i Bolesławem, dla zbawienia duszy mojej oraz przodków lub potomków moich, dla uczczenia Boga i świętego Wojciecha wieś, która nazywa się Grzegorzew z wszystkim jej prawem oraz okręgiem, z bobrami i łowami i wszystkimi innymi użytecznościami, które w niej są lub mogą być miane, panu Fulko arcybiskupowi gnieźnieńskiemu i jego spadkobiercom pokojowo i spokojnie w wieczyste posiadanie nadałem i aby moja darowizna otrzymała w przyszłości moc wieczystej trwałości, niniejszą kartę odciskiem mojej pieczęci umocniłem.
Działo się w Gnieźnie w roku od wcielenia pańskiego 1236 w obecności pana Baldwina dziekana, pana Bogufała kantora poznańskiego, pana Artunga, pana Mutiny, pana Tomasza, kanoników kościoła gnieźnieńskiego, Piotra, Zivrida, Pawła, Mikołaja, wikariuszy tegoż kościoła, komesa Piotra komornika księżnej i innych jak najliczniejszych.