Jan Paweł II - Papież Dialogu. XIII Dzień Papieski
W Grzegorzewie 13 października 2013 roku, w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz.12:00, odprawiona została uroczysta Msza Święta poświęcona pamięci Papieża Jana Pawła II, upamiętniającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Arcybiskup krakowski Karol Wojtyła
16 października 1978 roku, został wybrany Papieżem, przybierając imię Jana Pawła II. Słowa jakie kard. Wojtyła wypowiedział 11 października 1978r.,
w Bazylice Mariackiej, podczas Mszy Św. w intencji zmarłego Papieża, Jana Pawła I, okazały się bardzo znaczące i charakterystyczne jak się potem okazało dla całego jego pontyfikatu: "Mężowie stanu, głowy państw mówią o tym, że zapoczątkował nowy styl pasterzowania na Stolicy Apostolskiej. Styl pełen ogromnej prostoty, pełen skromności, pełen olbrzymiego poszanowania dla człowieka". W oficjalnym Liście Episkopatu Polski, odczytywanym w niedzielę poprzedzającą obchody XIII Dnia Papieskiego, można było usłyszeć: "Pontyfikat Jana Pawła II był czasem wielkiego dialogu, czyli rozmowy Papieża z Bogiem na modlitwie, w czasie Liturgii i w osobistych kontaktach. Lata papieskiego posługiwania były również naznaczone jego dialogiem z człowiekiem i ze współczesnym światem". Dzień Papieski to dzień wdzięczności i łączności duchowej z Ojcem Świętym. Przytaczając interpretację myśli przewodniej ks. Dariusza Kowalczyka z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"- Błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II był mistrzem dialogu. Nie tylko w sensie teoretycznym. Jego pouczające słowa o tym zagadnieniu zyskiwały niezwykłą siłę oddziaływania i swoisty blask prawdziwości poprzez prezentowaną przez Papieża unikalną postawę w kontakcie z drugim człowiekiem.
Tegoroczny Dzień Papieski ma szczególny wymiar, bo już za pół roku Jan Paweł II będzie Świętym.
Decyzja o kanonizacji Karola Wojtyły i wyznaczona data na 27 kwietnia 2014r., została radośnie przyjęta nie tylko przez Całą Polskę ale i przez 1,2 miliarda katolików na całym świecie, którzy zapamiętali Go jako postać dialogu i tego, który tchnął w mury Kościoła nowy charyzmat.
Parafianie grzegorzewscy, dzięki inicjatywie muzycznej koncertującego na całym świecie Zespołu Ludowego "Grzegorzewianki", chcącego podkreślić wyjątkowość obchodów Dnia Papieskiego, mogli usłyszeć wykonanie ulubionych utworów muzycznych Papieża takich jak : "Barka" a w dalszej części Mszy Św. również : "Pozostawiłeś nas", "Sutanna, Santo Subito", "Moje miasto Wadowice czy "Śladami twymi iść".
Proboszcz parafii ks. Krzysztof Pietryga zwrócił się do przybyłych wiernych cytując znamienne słowa Jana Pawła II, że najpiękniejszym pomnikiem zawsze jest człowiek. Mszy Świętej przewodził Ks. Maciej Adamski.
Dziękujemy Zespołowi Ludowemu "Grzegorzewianki" za
piękną oprawę muzyczną Mszy Świętej w tak ważnym dla nas wszystkich dniu.
Wykonane pieśni nadały niepowtarzalnego charakteru i wyjątkowości całej uroczystości.
Zespół Redakcyjny
Urzędu Gminy Grzegorzew