Uroczystość upamiętniająca pomordowanych w Obozie Straceń w Chełmnie
Zatrzymani się w zadumie.
.
W Lesie Rzuchowskim w Obozie Zagłady w Chełmnie nad Nerem po raz kolejny odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary pomordowane przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.
Aby oddać cześć ofiarom przybyło wielu znamienitych gości, rodziny straconych i wszyscy, którzy pamiętają o tej ludzkiej tragedii i chcieli swą obecnością wyrazić swoją pamięć.
Obóz śmierci w Chełmnie nad Nerem był pierwszym niemieckim ośrodkiem masowej zagłady głównie Żydów w utworzonej przez hitlerowców. Razem z nacją żydowską umierali
w Chełmnie będąc towarzyszami niedoli; Polacy, Cyganie, Dzieci Czeskie i Jeńcy Radzieccy. Uruchomiono go w grudniu 1941 roku. Eksterminacji dokonywano w przewoźnych komorach gazowych, przy użyciu gazu spalinowego. Od stycznia 1942 r. zaczęto przywozić do Chełmna Cyganów z Łodzi, z tamtejszego, utworzonego jesienią 1941 r. obozu /Zigeunerlager/, a następnie Żydów z getta łódzkiego oraz Żydów spoza Polski /Niemcy, Czechosłowacja, Austria /, których jesienią 1941 r. przejściowo osiedlono w Łodzi.
"To dzień solidarności z ludźmi, którzy tutaj zostali poddani takim cierpieniom. Trzeba
z całym zdecydowaniem potępić sprawców zbrodni, tak jak umiemy potępiać sprawców innych zbrodni. To tutaj zostali przywiezieni Żydzi z getta łódzkiego. Swoje życie oddali tutaj także przedstawiciele innych narodowości. Jednoczymy się wszyscy w bólu i solidarności, w modlitwie, którą chcemy przekazać na ręce naszych przyjaciół Żydów żyjących, żeby mieli świadomość, że razem z nimi sprzeciwiamy się temu potwornemu złu, które wydarzyło się właśnie tutaj" - mówił Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering Ordynariusz Diecezji Włocławskiej.
Pod upamiętniającym pomnikiem wystąpiła również z oficjalnym przemówieniem Pani Izabela Ewa Kwiatkowska Konsul Honorowa Ambasady Austrii w Poznaniu, mówiąc :
"W tym kontekście i tym miejscu chciałabym zacytować znanego austriackiego pisarza Ingeborga Bachmanna, który zadał pytanie:"Gdzie zaczyna się faszyzm? On nie rozpoczyna się od pierwszych bomb, które zostały zrzucone...On zaczyna się w relacjach między ludźmi".
W dalszej wypowiedzi odniosła się do potrzeby edukacji historycznej ludzi :"Edukowanie ludzi
o historii Holokaustu i edukacja naszej młodzieży w zakresie tolerancji i człowieczeństwa, leży
w naszym interesie. W każdym razie, powinniśmy wyciągać wnioski z wydarzeń w Chełmnie
i nie możemy przypatrywać się kiedy rozprzestrzenia się rasizm, nietolerancja i nienawiść we własnym kraju, w krajach innych Europy i w innych miejscach na świecie.
Chylę czoła przed ofiarami."
Bożena Dominiak Wójt Gminy Grzegorzew odwołała się w swym przemówieniu do pamiętania ważnych ale i również bolesnych wydarzeń historycznych:" To miejsce będące jednym z symboli dramatu, jaki przeżyły narody, które musiały zmierzyć się z falą nienawiści, jaką był nazizm. Na okładce niedawno wydanych "Pamiętników i innych pism z getta" Janusza Korczaka wypisano jedną z jego myśli :"Nie przyszedłem na świat, aby mnie kochano
i podziwiano, ale żebym kochał i uczył ludzi podziwiać piękno świata i człowieka. Znamienne, że te słowa zapisał człowiek więziony w warszawskim gettcie nie tracąc nadzieli w dobro skryte w ludzkim sercu.
Drodzy Państwo, mimo, że okoliczności spotkania są smutne nasza obecność dzisiaj - to wyraz naszej pamięci to właśnie dowód na to, że PAMIĘTAMY !"
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem przez przybyłych gości, delegacje, poczty sztandarowe, dalszą cześć uroczystości odbyła się w Kościele w Chełmnie, gdzie została odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa
w intencji pomordowanych w Obozie i ofiar II wojny światowej.
Redakcja Urząd
Gminy Grzegorzew
Galeria z Uroczystości
Wystąpienie Konsul Honorowej Austrii
Wystąpienie Wójta Gminy