Pani Sabina Ramonat Z Reinbek K/Hamburga Z Niemiec Przewodnicząca Kulturwerkstadt W Reinbek Gościem W Naszej Gminie
9 marca 2013r. gościliśmy w naszej Gminie Panią Sabinę Ramonat, przewodnicząca KulturWerkStadt w Reinbek.
Sabina Ramonat choć pochodzi z Mazur, od 1986 roku mieszka w Reinbek. Tam też otworzyła stowarzyszenie kulturowe KulturWerkStadt, którego głównym programem są zainteresowania i talenty mieszkańców tego niemieckiego miasta.
Celem wizyty było poznawanie kultury ludowej w Polsce. Dlatego też podczas wspólnego spotkania przedstawialiśmy nasze działania w tym zakresie. Jesteśmy narodem o wielu tradycjach. Z uwagi na czas oczekiwania na Święta Wielkanocne zaprezentowaliśmy nasze tradycje wielkanocne, które spotkały się z wielkim zainteresowaniem naszego gościa. Śpotkanie ubarwił nasz Zespół Ludowy "Grzegorzewianki", który jak zwykle rozbawił i zachwycił swoim talentem zgromadzonych gości. Pani Sabina Ramonat i pozostali towarzyszący goście chętnie włączyli się w śpiew z naszym Zespołem. Pani Jadwiga Wypychowska - Kierownik Zespołu zainteresowała naszych gości barwną historią i działalnością "Grzegorzewianek". Następnie Pani Agnieszka Malesza - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grzegorzewie opowiedziała o działalności kulturalnej w naszej Gminie.
Pani Sabina Ramonat mówiła nam o swoich inicjatywach, działalności swojego Stowarzyszenia oraz o celu jej wizyty, którym jest próba budowania mostów łaczących dwie kultury: niemiecką i polską. "Ponieważ pochodzę z Polski, to chciałam zbudować taki most pomiędzy mieszkańcami z Niemiec i Polski. Chodzi przede wszystkim o wzajemne zrozumienie i poznanie siebie nawzajem" - mówi Sabina Ramonat. Opowiadała nam o planach Stowarzyszenia.
"W Stowarzyszeniu działa także kobieta, której rodzinne losy są związane z II wojną światową. To ona właśnie zaproponowała, żeby w jakiś sposób uczcić cichych bohaterów, którzy byli przeciwko polityce Hitlera. I stąd pomysł, żeby zrobić pomnik tekstylny, na którym znalazłyby się podpisy osób sprzeciwiających się tyranii. Dzieła które powstaną, zostaną połączone i w całości przekazane muzeum i fundacji w Steinort".
Jest to bardzo ciekawy pomysł. Wierzymy, że przy takiej determinacji działania jaką wykazuje Pani Ramonat uda się zrealizować ten projekt.
Miłym akcentem spotkania było wzajemne przekazywanie pamiątek.
Spotkanie odbyło się przy współpracy i udziale Pani Marianny Grabowskiej - Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Kole i Urzędu Miejskiego w Kole.
Bardzo nam miło, że częścią budowania mostu łączącego kulturę niemiecką i polską było spotkanie w naszej Gminie.
Dziekuję wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację spotkania.