O nas   Aktualności   Inwestycje   Demografia  

Aktualności -> Zbiórka Folii Rolniczych | Badanie ankietowe LGD „Solna Dolina” – Poziom satysfakcji mieszkańców | Dzień Strażaka | Kampania promocyjna dotycząca szczepień | Warsztaty Bożonarodzeniowe | Informacja o dofinansowaniu zakup laptopów - ,,Zdalna Szkoła +” | Ankieta dotycząca Zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla wybranych terenów Gminy Grzegorzew – Etap II | Dofinansowanie ze środków PFRON w ramach programu STABILNE ZATRUDNIENIE - osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej | Dofinansowanie na zakup laptopów - Zdalna Szkoła | Zobacz archiwum

Festyn Witaj Lato

     27 czerwca 2010 r. w Grzegorzewie podczas festynu "˜Witaj Lato" doszło do długo oczekiwanej przez mieszkańców Gminy Grzegorzew prezentacji grzegorzewskiego, jedynego na świecie egzemplarza działa samobieżnego StuG IV, wydobytego z rzeki Rgilewki. Wrak tego działa został wydobyty z rzeki Rgilewka "na raty" w latach 2006 - 2008 (łącznie 3 podejścia). Wydobycia dokonano m.in. dzięki wysiłkom Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania przy którym działa Muzeum Broni Pancernej i Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Trwająca rok renowacja działa w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu zaskoczyła nie tylko mieszkańców gminy Grzegorzew. W tak krótkim czasie udało się przywrócić działo do świetności z 1945 roku. Grzegorzewski StuG po 63 latach przebywania na dnie rzeki i zagrzebaniu w mule, nie tylko jeździ dzięki temu że udało się uruchomić jego oryginalny 100 konny benzynowy silnik produkcji maybacha ale i strzela jak przystało na prawdziwe działo. Wszystko to dzięki szerokiej rzeszy pasjonatów i miłośników militariów, którzy rozkręcili do śrubek działo po wydobyciu i złożyli prawie w pełni oryginalny eksponat. Dzięki ich pracy, zaangażowaniu, wielkiej wiedzy i doświadczeniu, będzie można w Grzegorzewie podziwiać swoistą perełkę zbiorów muzealnych broni pancernej w Polsce i na świecie.

Prezentacji działa i jego możliwości dokonał Major Tomasz Ogrodniczuk Kustosz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, który od początku historii wydobycia był ojcem tego niewątpliwego sukcesu. Major przedstawił historię tego przedsięwzięcia opowiadając w ciekawostkach jak trwało wydobycie i renowacja działa.
Parada StuGa i honorowa salwa ognia na grzegorzewskiej ziemi stała się zwieńczeniem wysiłków i poświęcenia rzeszy pasjonatów militariów z naszego kraju. Tylko dzięki takim ludziom m.in. jak major Ogrodniczuk, który swego czasu obiecał, że działo odwiedzi miejscowość w której zostało wydobyte, możliwe było całe przedsięwzięcie.
Obok StuGa gwiazdą festynu był zespół Belfast wykonujący utwory legendarnego zespołu Boney M, ponadto do tańca przygrywała formacja MAG-IA. Dodatkowymi atrakcjami była parada motocyklistów, III turniej plażowej piłki siatkowej, którego zwycięzcami zostali Mateusz Chruściński w parze z Błażejem Malanowskim oraz specjalny program dla najmłodszych "Piosenki z plecaka cioci Asi i klaunika Mikusia - Pikusia". Całą imprezę prowadziła grupa konferansjerska Zbyszka Pietrzaka
Prezentacja grzegorzewskiego StuG-a, odbyła się podczas festynu, który stanowi część projektu współfinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. "Witaj Lato - pora na aktywnych" Projekt realizowany przez gmine Grzegorzew obejmuje oprócz festynu cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców poświęcony zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Spotkania odbywać się będą w miesiącu lipcu w Grzegorzewie. Gmina na realizację projektu pozyskała kwotę w wysokości ponad 40 tys. zł.

Galeria z Festynu