O nas   Aktualności   Inwestycje   Demografia  




























Aktualności -> Zbiórka Folii Rolniczych | Badanie ankietowe LGD „Solna Dolina” – Poziom satysfakcji mieszkańców | Dzień Strażaka | Kampania promocyjna dotycząca szczepień | Warsztaty Bożonarodzeniowe | Informacja o dofinansowaniu zakup laptopów - ,,Zdalna Szkoła +” | Ankieta dotycząca Zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla wybranych terenów Gminy Grzegorzew – Etap II | Dofinansowanie ze środków PFRON w ramach programu STABILNE ZATRUDNIENIE - osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej | Dofinansowanie na zakup laptopów - Zdalna Szkoła | Zobacz archiwum

Za Wolność Moją i Twoją

     8 listopada 2009 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Barłogach oddali cześć tym ,którzy słowem i czynem wywalczyli nam niepodległość. Montaż słowno-muzyczny pod hasłem " ZA WOLNOŚC MOJÄ„ I TWOJÄ„" zaprezentowali w miejscowym kościele, a swoja obecnością zaszczycili go Wójt gminy Grzegorzew Bożena Dominiak, radny powiatowy Tomasz Nuszkiewicz, proboszcz Andrzej Działdowski, sekretarz gminy Arleta Nowicka,a także licznie zgromadzeni mieszkańcy miejscowości.

Uroczysta akademia upamiętniająca wszystkich tych, którzy na przestrzeni wieków oddali życie za wolną Ojczyznę, rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie babcia, w postać której wcieliła się uczennica klasy V Klaudia Jaroszewska, zamiast bajki na dobranoc opowiedziała wnukom historię pewnej rodziny -Polski. Swe rozważania rozpoczęła od czasów zaborów ,wówczas na scenie pojawili się rozbiorcy, atakujący siedzącą przy stole polską rodzinę , biorący w niewolę jej członków, dzielący między siebie osłabiony kraj i doprowadzający do długiej niewoli. Wspomnienia babci obejmowały ważne wydarzenia okresu niewoli: powstanie listopadowe, styczniowe, I wojnę światową; padały nazwiska wielkich wodzów i bohaterów . Wszystkie te chwile przywoływane były z wielką powagą, głos mówiącej zaczął jednak drżeć a oczy napełniły się łzami, gdy zaczęła wracać pamięcią do okresu II wojny światowej. Dla niej, dawnej sanitariuszki , która jednego brata straciła w Katyniu, drugiego podczas powstania warszawskiego a przyjaciół w komorach gazowych to najstraszniejsze wydarzenia w historii ludzkości ,najtrudniejsze do opowiedzenia. Z łamiącym się głosem przywołała jednak i tę historię . I wówczas na scenie pojawiły się ofiary Katynia, Oświęcimia, sanitariuszki oraz matki opłakujące swych synów .Ci, którzy w walce o Ojczyznę oddali wartość najcenniejszą -swoje życie.

Kończąc swe rozważania babcia wystosowała apel do współczesnego pokolenia " Nie opowiadam wam tego , by w was budować uczucie nienawiści do narodów . Opowiadam ,bo dramat II wojny światowej to przestroga dla przyszłych pokoleń. Pragnę, abyście pamiętali o tamtych wydarzeniach, bo naród, który zapomni swą przeszłość, skazany jest na bolesne doznania. Jesteście młodzi , wykorzystujcie mądrze czas wolności - ona nie jest nam dana raz na zawsze. O od nas zależy jej trwanie. Apel uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru.

Licznie zgromadzona widownia pogrążyła się w klimacie patriotycznym, wsłuchała się w wykładaną przez babcię lekcję historii . Przywołane wydarzenia miały miejsce dawno temu , wydawać by się mogło, że słowa Bóg, Honor, Ojczyzna dziś straciły sens , a jednak u wielu ze słuchających łza zakręciła się w oku; młodzi aktorzy więc dobrze odegrali swą rolę. I za to od publiczności otrzymali gromkie brawa ,a od pani wójt i księdza proboszcza słodycze.

Beata Jaśkowiak